برای شناسایی سیم های برق ، استانداردهای متفاوتی وجود دارد که بسیاری از آنها به کد رنگ متکی هستند ، اما نه تنها کدهای رنگ سیم برق یکسان نیستند بلکه حتی برخی از آنها با یکدیگر مخالف هستند.

با توجه به کاربردها و گسترده بودن سیم در صنعت برق ، شناسایی و تشخیص این تجهیزات ، امری حیاتی به شمار می‌آید ، شناسایی سیم‌ها با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که یکی از آن‌ها ، استاندارد رنگ سیم می‌باشد.

معمولا کدهای رنگی ، برای تشخیص فازهای مختلف یک سیستم قدرت مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین به کمک هر رنگ می‌توان تشخیص داد که هر سیم به کدام فاز متصل شده است.

به خاطر داشته باشید استاندارد رنگی مورد استفاده در هر سیستم قدرت ، با توجه به پارامترهایی مانند مکان و کشور ، چگونگی نصب تجهیزات ، ولتاژ ، جریان و … تعیین می‌شود.

کدهای رنگ سیم برق در امریکا :

کد های رنگ زیر معمولا برای سیم های برق در مدارهای شاخه ای ، سیم کشی بین دستگاه محافظتی اخیر (مانند قطع کننده مدار) ، و بار (مانند به عنوان یک وسیله یا لوازم خانگی) استفاده می شود.

رنگ سیم برق120/208/240 ولت AC

این سیستم ها در محیط خانه و دفتر رایج هستند.

فاز 1 : مشکی

فاز 2 : قرمز

فاز 3 : آبی

خنثی : سفید

زمین : سبز ، سبز با نوار زرد ، یا سیم برهنه

اگر سیستم سیم کشی دارای یک فاز با ولتاژ بالاتر از دیگر فازها باشد ، با استفاده از اتصال "high-leg" ، باید سیم های آن فاز با رنگ نارنجی مشخص شوند (این مورد برای 110.15 NEC مورد نیاز است) با این حال ، این سیستم ها با تاسیسات جدیدتر ، غیر معمول هستند.

رنگ سیم برق 277/480 ولت AC

این سیستم های ولتاژ بالا برای موتورهای صنعتی و تجهیزات رایج هستند.

فاز 1 : قهوه ای

فاز 2 : نارنجی

فاز 3 : زرد

خنثی : خاکستری

زمین : سبز ، سبز با نوار زرد ، یا سیم برهنه

برای موارد ولتاژ بالاتر، مهمتر از همه، داشتن سیستم سیگنال ثبت شده مستند می باشد. برچسب های دقیق تر می توانند شامل اطلاعاتی نظیر شناسایی مدار و یا نقطه قطع مناسب برای قفل / تله شود.

رنگ سیم برق DC قدرت

سیستم های انرژی خورشیدی و بسیاری از سیستم های باتری از DC (جریان مستقیم) استفاده می کنند ، جریان متناوب AC در این موارد کاربردی ندارد.

مثبت (غیر زمین) : قرمز

منفی (غیر زمین) : مشکی

زمین : سفید یا خاکستری

رنگ سیم برق قدرت /

رنگ سیم برق در اروپا ( IEC ):

کد رنگ IEC برای سیم کشی برق در اروپا بیشتر کشورهای اروپایی از کد رنگ سیم ساخته شده توسط کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک ( IEC ) برای مدار AC استفاده می کنند ، این استاندارد در ابتدا به عنوان IEC 60446 منتشر شد ، اما در سال 2010 با IEC 60445 ادغام شد.

فاز 1 : قهوه ای

فاز 2 : مشکی

فاز 3 : خاکستری

خنثی : آبی

زمین : سبز با نوار زرد

رنگ سیم برق در اروپا /

رنگ سیم برق درایران :

در ایران استانداردهای مختلفی استفاده می‌شود ، همانطور که گفتیم، بهتر است که استانداردی که رعایت می‌شود، در مکان مناسب و قابل مشاهده‌ای در محل کار نوشته شود.

طبق استاندارد شماره ی ۶۳۱۰۲ دفتر استاندارد های وزارت نیرو در ایران (رنگ و پوشش تجهیزات صنعت برق رنگ ظاهری) ، فازهای. R و S و T باید به ترتیب قرمز ، زرد و آبی باشند ، البته رنگ بندی مطابق استاندارد چین (زرد ، سبز ، قرمز) هم رایج است

رنگ سیم برق در اروپا /


عضویت در خبرنامه