جوشکاری برق برای اولین بار در اواخر قرن نوزدهم توسعه یافت که در ساخت کشتی در طول جنگ جهانی دوم از اهمیت تجاری زیادی برخوردار شد و امروزه این یک فرایند مهم برای ساخت سازه های فلزی و وسایل نقلیه باقی مانده است.

این نوع کابل ها برای جوش کاری برق با قوس الکتریکی، به روش اکسترود مناسب هستند و متشکل از یک رسانای استاندارد در سایز 8 AWG 500 تا kcmil و دارای یک لایه از EPDM یا عایق حرارتی نئوپرن است که این عایق دماهای 90 درجه سانتی گراد تا 150 درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند.

کابل های جوش همگی ترموست یا ترموپلاستیکی هستند و در مقابل پاشیدگی های جوش تحمل بسیار خوبی دارند و حتی به دلیل اینکه کابل جوش در بسیاری از جوشکاری های دستی و اتوماتیک به صورت مداوم بر سطوح ناصاف کشیده می شود باید انعطاف پذیر و از استحکام بالایی برخوردار باشند.

کابل های جوش /

انواع کابل جوشکاری

تمامی کابل‌های جوشکاری از یک سیستم ساخت پیروی می‌کنند و تنها تفاوت آن‌ها با یکدیگر در اندازه سطح مقطع ، نوع رشته رسانا و جنس روکش عایق آن‌ها است.

روکش عایق : جنس روکش عایق می‌تواند انواع گوناگونی از کابل‌های جوشکاری را روانه‌ی بازار کند. کابل‌هایی با روکش نئوپرین اغلب کابل جوشکاری نسوز را شکل می‌دهند. کابل TPRو کابل‌های PVC از دیگر انواعی هستند که در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند

سایز : اندازه‌ی سطح مقطع کابل‌ها نیز می‌تواند در تنوع آن‌ها دخیل باشد , برای مثال کابل‌های جوش سایز 12 ، 14 ، 16 و 18 برخی از مشهورترین انواع کابل‌ جوشکاری موجود در بازار ایران هستند.

کابل مناسب برای دستگاه جوش

طول کلی مدار جوش

توان خروجی ترانس جوشکاری

چرخه منبع برق جوشکاری

طول کلی مدار جوش :

مدار جوش درواقع همان مسیری است که نیروی الکتریکی برای رسیدن به دستگاه جوش طی می‌کند , این مسیر شامل منبع انرژی ، کابل‌های الکترود ، نگهدارنده‌ الکترود (گان یا مشعل) ، قوس الکتریکی ، کابل کار و گیره‌ی کار است , طول این مسیر در انتخاب کابل جوش تاثیر به سزایی دارد.

توان خروجی ترانس جوشکاری :

توان خروجی مجاز ، حداکثر نیرویی است که منبع انرژی دستگاه جوش یا موتور قادر به مصرف آن است , معمولا این توان در قالب آمپر دستگاه روی آن ثبت شده است.

چرخه منبع برق جوشکاری :

مقدار این چرخه با درصد نشان داده می‌شود و به درصد یک بازه‌ی ده دقیقه‌ای از فعالیت موتور اشاره دارد که در توان مشخص شده و پیش از رسیدن به حداکثر دمای مجاز انجام می‌شود.

کابل جوشکاری چه تفاوتی با کابل های دیگر دارد

کابل جوشکاری از کابل های دیگر منعطف تر و بادوام تر است , همان طور که می دانید در جوشکاری قوس الکتریکی نیاز است که کابل در محیط و در دور تا دور محل کار پخش شود بنابر این دوام و انعطاف پذیری بالا در این میان بسیار حائز اهمیت است و همچنین تعداد رشته زیاد، نظم و عایق مناسب مواردی هستند که باعث می شوند انعطاف کابل بیشتر شود.

کابل جوش اصلی ترین وسیله مورد نیاز در فرآیند جوشکاری است که در کلاس ها و رده های مختلفی تولید می شود و کاربرد های متفاوتی دارند.

موارد تاثیرگذار بر قیمت کابل جوش

مهم ترین دلیلی که بر نحوه قیمت گذاری کابل جوش تاثیر می گذارد ، مواردی شامل مشخصات و جنس این سیم هاست , همانند سایر سیم ها ، جنس آلیاژ سیم اولین عامل تعیین کننده در قیمت آن است.

قیمت کابل جوش مس اصولا گرانتر از کابل جوش آلومینیوم است زیرا مقاومت کم سیم جوش مسی باعث می شود تا بازدهی بیشتری نسبت به سیم جوش آلومینیومی داشته باشد.

دلیل دیگری که بر قیمت کابل جوش تاثر میگذارد قطر سطح مقطع کابل جوش است , کابل های جوش دارای قطر سطح مقطع مختلفی (10-20-35-50-70-96) هستند.


عضویت در خبرنامه