کابل مفتول یا نیمه افشان NYY که از به هم تاباندن چند رشته سیم مفتولی تولید شده اند و نسبت به کابل افشان از انعطاف پذیری کمتری برخوردار هستند اما هدایت جریان برق را به خوبی انجام می دهند , این نوع کابل ها به کابل خشک یا سخت هم نیز مشهور هستند.

این اصطلاح در دو معنا به کار می رود. مفهوم رایج اشاره به شکل و ساختار هادی کابل دارد. تمامی کابلهایی که دارای هادی تک مفتولی یا چند مفتولی (نیمه افشان) هستند با نام کابل خشک شناخته می شوند. چون انعطاف پذیری کابلهای مفتولی و نیمه افشان نسبت به کابلهای افشان کمتر است، اصطلاح خشک درباره آن استفاده می گردد.

تفاوت ساختاری این کابل ها این است که هادی ها از کلاس یک و دو استاندارد ایران به شماره 3084 تبعیت میکنند , این گروه هادی ها به نسبت هادی های انعطاف پذیر هم سایز خود , از جریان پذیری بالاتری برخوردار هستند.

یکی از مناسب ترین هادی های موجود برای ساخت کابل های نیمه افشان مفتولی مس است ، اما گاهی اوقات به دلیل قیمت این هادی یا مقاومت و سایر ویژگی ها می توان از آلومینیوم هم استفاده کرد.

کابل های مفتول بر اساس نوع سیم مفتول کار شده و مقاومت آن ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند , دسته اول کابل هایی با ولتاژ اسمی 300 تا 500 ولت با سطح مقطع 0.5، 0.75 و 1 میلی متر و دسته دوم کابل هایی با ولتاژ اسمی 450 تا 750 ولت با سطح مقطع بیش از 1 میلی متر

سیم های افشان /
سیم های افشان /

جنس عایق و ساختار کابل مفتولی

جنس عایق : عایق های کابل های نصب ثابت از مشخصات الکتریکی و مکانیکی بالاتری برخوردار هستند چون این کابل ها برای شرایط سخت تر محیطی و جریانی قرار میگیرند.

ساختار پوشش ها : در کابل های مفتولی روی عایق ها لایه ای میانی به عنوان فیلر قراردارد که این لایه وظیفه در بر گرفتن رشته های عایق شده را به عهده دارد و روی این لایه روکشی اکسترود میشود.

سطح ولتاژ : عموما این کابل ها با سطح ولتاژی ششصد تا هزار ولت برای مصارف عادی صنعت استفاده میشود . در حالی که عموما کابل های افشان مصرفی در محدوده 450 تا 750 ولت طراحی و ساخته میشوند.

طبق استاندارد VDE برای ساخت سیم و کابل هر حرف بیانگر ویژگی خاصی از محصول است که در اینجا حرف N نام کابل و حرف Y نشان دهنده عایق به کار رفته که از جنس PVC می باشد.

کاربرد کابل های مفتول

سیم مفتول که به نام های سیم غیر قابل انعطاف ، سیم نصب ثابت و یا سیم خشک نیز شناخته می شود بطور عمده برای استفاده در سیم کشی داخلی تابلوها و توزیع کننده های برق مناسب است , همپنین به کارگیری سیم مفتولی ( سیم غیر قابل انعطاف ، سیم نصب ثابت یا سیم خشک ) در داخل لوله ها و زیر گچ مجاز است , البته سیم های نصب ثابت با هادی تابیده منظم را می توان به عنوان اتصالات تابلوهای کنترل ، در ساخت دسته سیم و نیز الکترونیک صنعتی به کار برد.

مزایای کابل های مفتولی

کابل مفتولی در صورتی که با گالوانیزه گرم تهیه شده باشد بسیار سازگار است و برای تمامی مناطق جغرافیایی و شرایط آب و هوایی مناسب است.

در برابر نم و هوای مرطوب مقاوم است و زنگ زدگی پایینی دارد.

نسبت به ساییدگی و پیچیده شدن مقاوم است.

از نظر اقتصادی به صرفه و مناسب است.

سطحی صاف دارد و عمر مفید آن بالاست و می تواند در آب و هوای خوب و خوش حدود 70 سال عمر کنند.

همانطور که در توضیحات بالا عنوان شد شناخت کابل و شرایط استفاده بسیار حایز اهمیت است . و توجه به تمامی شرایط و محیط برای تعیین نوع کابل مورد نیاز اهمیت بالایی دارد.

قیمت کابل مفتولی

با توجه به تغییرات قیمت و نوسانات موجود در بازار مس ، لیست قیمت سیم و کابل لوشان به صورت دوره ای درسایت شرکت به روز رسانی میشود

قیمت کابل مفتولی در سایزهای مختلف با توجه به نوع برند آن ها بیان می شود و تمامی سایز های کابل مفتولی استاندارد و دارای گواهینامه را می توانید به صورت قرقره و متری با بهترین قیمت از این مجموعه خریداری نمایید.

پس از استعلام قیمت محصول توسط شما ، کارشناسان فروش کابل لوشان ، قیمت و مشخصات محصول ، شرایط پرداخت ، زمان بارگیری و تحویل محصول و سایر جزئیات سفارش را در قالب پيش فاكتور به اطلاع شما می‌رسانند و پس از تایید پرداخت ، قيمت كرايه از سوي مشتری ، طبق زمان‌بندی اعلام شده نسبت به تحویل بار به آدرس و مشخصات دریافتی از مشتری، اقدام می‌کنند.

با توجه به نوسانات مس در بازار ، برای اطمینان از قیمت نهایی محصول ، با کارشناسان کابل لوشان تماس حاصل فرمایید.


عضویت در خبرنامه