قبل از هر توضیحی در نظر داشته باشید که سیم ها و کابل ها با یکدیگر متفاوت هستند اما افشان بودن هیچ ارتباطی به سیم بودن و یا کابل بودن ندارد به طوری که هم سیم افشان وجود دارد و هم کابل افشان.

سیم افشان در واقع سیم های به هم پیچیده و انعطاف پذیری هستند که جنس آن از فلز مس بوده و از مقاومت الکتریکی زیادی برخوردار هستن که همین امر باعث شده که استقبال از این نوع محصول زیاد شود.

سیم های افشان /

به طور دقیق تر سیم افشان عبارت است از یک سیم تک رشته که هادی آن از جنس فلز مس بوده و عایق به کار رفته در سیم افشان نیز آمیزه پلیمر PVC ( پی وی سی ) از نوع پلیمر PVC/C می باشد و استاندارد سیم افشان حکم می کند که این هادی از جنس مس باشد.

سیم افشان انواع مختلفی دارد :

سیم افشان مسی

سیم افشان آلومینیومی با پوشش مس

سیم افشان آلومینیومی

انواع و کاربرد سیم افشان :

اصولا سیم ها به دلیل عدم وجود روکش نهایی از ساختار های کابلی اسیب پذیر تر هستند و امکان استفاده از این محصول بدون حفاظ توصیه نمی شود و احتمال خطر و آسیب دیدن محصول , افراد و وسایل مجاور آن با انتقال دهنده جریان وجود دارد.

سیم های افشان انواع مختلفی دارند که بر حسب هادی مورد استفاده در آن ها تقسیم بندی می شوند که میتوان در ساختمان سازی , درون لوله ها , صنعت , ابزار آلات صوتی و تصویری , وسیله های الکتریکی و درون سیستم های روشنایی از این سیم بهره برد.

یکی از مشخصات سیم های افشان ولتاژ نامی آن می باشد و بر این اساس میتوان سیم های افشان را به دو دوسته ی کلی تقسیم کرد :

سیم های افشان با ولتاژ 500/300

ولتاژ برای تست این سیم 2000 ولت می باشد

سیم های افشان با ولتاژ 750/450

ولتاژ برای تست این سیم 2500 ولت می باشد

ساختار سیم : CU/PVC

جنس و کلاس : مس آنیل شده کلاس 5 مطابق استاندارد iec 60228 - isir 3084

جنس عایق : آمیزه pvc نوع c

رنگ عایق مطابق با درخواست مشتری (آبی , قرمز , زرد , مشکی , قهوه ای , طوسی , صورتی , بنفش , سفید , سبز , زرد , نارنجی و...)

کاربرد : این سیم ها برای سیم کشی داخل تاسیسات، قابل نصب در داخل کانال و لوله بوده و غیرقابل استفاده در زیر گچ می باشد.

هادی مس افشان /
آزمون ولتاژ متناوب :

تا ضخامت : 06 mm       1500 v , ac

بیش از ضخامت : 06 mm       2000 v , ac

تفاوت ولتاژ 300/500 و 450/750 در ضخامت این دو سیم میباشد

امروزه سیم های افشان زیادی در بازار وجود دارد که ممکن است از جنس مرغوب و غیر استاندارد ساخته شده باشند اما هنگام خرید به چند نکات باید توجه کنید برای مثال :

حک شدن isiri بر روی سیم ها

استعلام کد استاندارد از سامانه

تعداد رشته های سیم

ضخامت روکش سیم افشان

جنس هادی به کار رفته در سیم

رنگ هادی

استاندارد سیم افشان :

استاندارد سیم افشان جزو مهمترین نکاتی است که در صنعت سیم و کابل بسیار حائز اهمیت است و باید توسط متخصصین مشغول در این حرفه فرا گرفته شود این موضوع مهم اگر به درستی درک و مدیریت نشود ممکن است افراد در خرید این محصول سردرگم بشوند و به جای سیم استاندارد , سیم های بی کیفیت و تقلبی خریداری کنند.

در این محصول مانند بقیه انتقال دهنده های جریان ، قرار گرفتن و استفاده در شرایط محیطی مختلف بررسی شده و مطابق با معیار های از پیش تعریف شده قبل از ارسال ، کنترل شده و تست خواهد شد , استاندارد سری 607 ایران برای تعاریف سیم ها و کابل های ولتاژ پایین ( تا 750 ولت ) مورد استفاده قرار میگیرد , این آزمون ها در دو دسته الکتریکی و فیزیکی طبقه بندی می شود.

ازمون های الکتریکی :

تست مقاومت هادی : مهمترین بخش یک انتقال دهنده جریان ، ظرفیت انتقال جریان است , این معیار با اندازه گیری مقاومت الکتریکی هادی در دمای 20 درجه به عنوان معیار پذیرفته شده انجام میشود , این مقاومت بر اساس اهم بر کیلومتر بیان شده و برای هر سطح مقطع بر اساس استاندارد 3084 کنترل می شود.

تست مقاومت عایقی : دومین مورد حایز اهمیت جدا کردن بستر انتقال برق از محیط است که توسط پوشش پلیمری روی هادی صورت میگیرد , این پوشش می بایست از پیوستگی ، ضخامت ، جنس ، انعطاف و پایداری در مقابل عوامل جوی مورد بررسی قرار گیرد ، تا شرط عایق بودن در تمامی شرایط قابل اطمینان باشد.

ازمون های فیزیکی :

استحکام کششی عایق : بررسی جنس عایق توسط آزمون های مختلفی انجام می شود که یکی از مهم ترین آنها تست نیروی پارگی عایق است که در شرایط عادی و پس از تست کهنگی عایق اندازه گیری میشود , این ازمون جهت حصول اطمینان از کیفیت فیزیکی عایق در شرایط مختلف و مرور زمان انجام می پذیرد.

تست خمش در سرما : بدون شک امکان استفاده محصول در بازه وسیعی از دما در محیط خواهد بود , پس می بایست آزمون هایی برای حصول اطمینان کارکرد در شرایط دمای پایین بررسی شود , این آزمون با حرکات پیچشی و خم شدن عایق در دمای زیر صفر و سپس بررسی پیوستگی عایق انجام می پذیرد.

تست های حرارت بالا : همانطور که محصول در دماهای پایین تست می شود می بایست از کارکرد در دمای بالا هم حصول اطمینان نمود , به این منظور در مهمترین تست دمای بالا ، آزمون فرو رفتن تیغه ای در دمای بالا انجام می پذیرد تا از استحکام و پیوستگی عایق در دمای بالا نیز حصول اطمینان شود.

استاندارد مرجع :

isiri 607-3

iec 60227-3

vde 0250 , bs 6004

اما تفاوت سیم های استاندارد با غیر استاندارد در چیست ؟

تمامی سیم های افشان با ولتاژ نامی ۵۰۰/۳۰۰ ولت و سطح مقطع ۵/۰ ، ۷۵/۰ ویا ۱ میلیمتر مربع می بایستی مطابق با ا استاندارد ملی ایران به شماره ISIRI(607)06 و همچنین استاندارد بین المللی IEC 06 60227 تولید و توضیع شوند.

سیم های افشان با ولتاژ نامی ۷۵۰/۴۵۰ ولت و سطح مقطع بیشتر از ۱ میلیمتر مربع بر اساس الزامات استاندارد ملی ایران به شماره ISIRI(607)02 و یا استاندارد بین المللی IEC 02 60277 تولید می شود.

رنگ بندی در سیم های افشان مطابق با درخواست مشتری می باشد . این نوع از محصولات بصورت بسته بندی در کارتن و یا بسته بندی در کیسه قابل تحویل می باشند.

روش نام گذاری سیم ها :

برای نام گذاری سیم‌ و کابل‌ها به عنصر یا اجزای تشکیل دهنده ای مانند نوع عایق سیم و کابل , جنس هادی , شکل هادی و … حروف هایی نسبت داده اند که از کنار هم گذاشتن این حروف راحت میتوان به نوع سیم و کابل ها و موارد مصرف آن پی برد.


: N نشان دهنده سیم مسی نرم شده یا به عبارتی سیمی که طبق استاندارد vde آلمان ساخته شده است

: y عایق p.v.c دور هر رشته است.

: s & z علامت سیم‌های مخصوص

: f علامت سیم‌های نرم

: a برای سیم کشی داخل لوله‌ها

: m به مفهوم سیم‌های مقاوم در مقابل رطوبت است.

موارد مصرف حروف مشخصه :

سیم تک لا با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمانnya

سیم افشان با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمانnyaf

سیم مخصوص با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمانnsya

سیم مقاوم در مقابل رطوبتnym

سیم با روکش پلاستیک مخصوص برای روشنایی و لوازم خانگیnyz

سیم برای مصرف لوستر و چراغ‌هاnyfa

سیم دو رشته‌ای برای مصرف روشنایی (دولا)nyfaz

سیم مکالمه و خبریy

سیم کواکسیالt


عضویت در خبرنامه