سیم و کابل ها یکی از اجزای اصلی ساختمان ها هستند که انتخاب آنها باید با دقت بسیاری صورت گیرد و از آنجایی که شرکت های مختلفی اقدام به تولید انواع سیم و کابل برق نموده اند بنابراین در میان تنوع بالای محصولات نیاز است که شما به کیفیت و استانداردهای این محصولات توجه نمایید تا بتوانید از بروز حوادث پرخطر درسیستم های انتقال برق جلوگیری کنید.

اما همه چیز بستگی به انتخاب درست و دقت در خرید محصول ندارد ، شما یک کابل با کیفیت و مرغوب را اگر بعد از خرید نتوانید نگهداری و رسیدگی صحیحی از آن به عمل آورید ، صددرصد در کوتاه ترین زمان ممکن کابل مورد نظر شما کارایی خوبی را نخواهد توانست از خود ارائه دهد و به همین دلیل است که نگهداری سیم و کابل بعد از خرید هم در اولویت بعدی قرار میگیردش.

مهندسین و افرادی که کارهای سیم کشی برق ساختمان را انجام می دهند ، برای برق کشی ساختمان های کوچک معمولا از برق تک فاز و برای خانه های بزرگ از برق سه فاز استفاده می کنند ، بنابراین یکی از موارد مهم در هنگام کابل کشی بایستی به آن توجه داشته باشید و به عبارتی دیگر اولین مورد قبل از خرید ، در نظر گرفتن مساحت ساختمان و از جمله اندازه متراژ کابل ها در تمامی ساختمان است.

از چه نوع سیم و کابل های برق استفاده کنیم

متاسفانه با ورود جنس های بی کیفیت چینی و تسلط آن بر بازار کامل ایران ، تشخیص و خرید آن ها برای بسیاری از افراد که در این زمینه سررشته ندارند ، بسیار دشوار است ، از این رو استاندارد بودن و داشتن ویژگی های کیفی مطابق با الزامات استاندارد در انتخاب سیم و کابل برای برق کشی نقش به سزایی دارد.

ابتدا برای خرید و انتخاب سیم و کابل مناسب نیاز است که با برخی از اصطلاحات مربوط به سیم و کابل ها آشنا شوید تا در زمان خرید انتخاب راحت تری داشته باشید.

توجه به جنس هادی کابل

توجه به جریان مجاز کابل‌ها

توجه به سطوح بیرونی سیم و کابل

سطح مقطع هادی سیم و کابل

جنس روکش سیم

تعداد رشته‌های موجود در یک کابل

انعطاف پذیری مناسب سیم ها

روی بدنه سیم استاندارد، ISIRI حک شده باشد

قیمت سیم و کابل

فاکتور فروش بگیرید

توجه به جنس هادی کابل

متریال هادی به کار رفته در کابل بسیار حائز اهمیت است ، جنس هادی ممکن است از مس و آلومینیوم باشد ، خواص برتر مس از نظر، رسانایی فوق‌العاده، انعطاف‌پذیری بیشتر ، مصرف انرژی پایین تر و قابلیت بالای نازک شدن این عنصر را برای ساخت کابل و سیم مناسب کرده است.

به جریان مجاز کابل دقت کنید

حداکثر جریان عبوری از سیم و کابل را جریان مجاز می‌گویند. جریان مجاز عبوری از سیم یا کابل اینگونه مشخص می‌شوند که میزان حرارت تولید شده در هادی در هر نقطه‌ای از کابل به خوبی به محیط منتقل شود.

توجه به سطوح بیرونی سیم و کابل

هنگام خرید سیم و کابل حتما دقت داشته باشید که سطح آن‌ها دارای برجستگی یا تورفتگی نباشد. سطح بیرونی سیم باید کاملا صاف باشد. البته کمی موج‌دار بودن این سطح، ایراد محسوب نمی‌شود.

سطح مقطع هادی سیم و کابل

انتخاب سطح مقطع بهینه برای هر سیم و کابلی اهمیت ویژه‌ای دارد ، برای بهره‌برداری اقتصادی از سیم‌ها و کابل‌ها لازم است به سطح مقطع آن دقت کرد ، هر کابل با هر میزان سطح مقطع، توانایی انتقال جریانی معین را دارد و اگر از آن حد تجاوز کند، باعث افت ولتاژ و کاهش عمر کابل می‌گردد ، به طور کلی سطح مقطع کابل برق از تیر برق تا کنتور برق ورودی ۶ میلی متر مربع است، که به همراه یک رشته سیم ارت با سطح مقعط ۲۵ میلی متر توسط شرکت توزیع نیروی برق تعیین و در نظر گرفته می شود ، برای سیم کشی اصولی ساختمان حتما باید سیم ارت وجود داشته باشد ، سطح مقطع سیم ارت به اندازه ۶ میلی متر مربع برای هر واحد است.

در سیم کشی ساختمان برای استفاده از سیم و کابل ساختمانی براساس سطح مقطع هادی به شرح زیر انتخاب می شود :

سیم با سطح مقطع 5/1 میلی متر : لامپ و لوستر، هالوژن، کولرآبی و سیستم روشنایی ساختمان

سیم با سطح مقطع 5/2 میلی متر : پریزهای برق

سیم با سطح مقطع 4 میلی متر : سیم کشی اصلی برق و کولر گازی

سیم های 4 رشته ای : سیم کشی تلفن

سیم های 8 رشته ای : سیم کشی آیفون

جنس روکش سیم

روکش سیم برای حفظ سطح ایمنی بالای سیم یا کابل مهم است. برای محافظت سیم در برابر آسیب‌های محیطی و جلوگیری از خروج جریان برق ، بهتر است به جنس روکش سیم و کابل توجه کرد ، جنس روکش یکی از عوامل تعیین کننده برای انتخاب سیم و محل استفاده از آن است ، عایق استاندارد کابل ضمن داشتن ضخامت کافی ، انعطاف پذیر بوده و در صورت لزوم قابلیت ارتجاعی نیز داشته باشد و از همه مهم تر باید از متریال خوب در تولید روکش برای سیم و کابل استفاده شود.

تعداد رشته‌های موجود در یک کابل

قطر یک کابل ، نشانه‌ای برای مرغوب بودن آن نیست ، بعضی از تولیدکنندگان سیم و کابل که قصد دارند از وزن مس کم کنند ، تعدادی از رشته‌های مسی را حذف و به قطر عایق آن اضافه می‌کنند ، اینگونه می‌خواهند محصول را مرغوب نمایش بدهند ولی این کابل‌ها برای استفاده ، گزینه‌ی خوبی نیستند.

روی بدنه سیم استاندارد، ISIRI حک شده باشد

یکی دیگر از نکات خرید و انتخاب سیم و کابل، توجه به استانداردهای این تجهیزات است ، هر محصولی در هر حوزه‌ای استانداردهای ویژه‌ای دارد که توسط سازمان‌های خاصی تعیین می‌شود ، برای سیم و کابل‌های برق نیز استانداردهایی تعریف شده است ، برای این محصولات نه تنها سازمان استاندارد ایران ISIRI استانداردهایی را تعیین کرده است ، بلکه سازمان‌های مختلفی نیز در سطح بین‌المللی استانداردهایی را ارائه داده‌اند.

البته این بدان معنا نیست که شما باید استانداردهای تمام شرکت‌ها را برای انتخاب سیم و کابل برق بدانید ، قطعا این کار غیرممکن است و تنها فقط در زمان خرید استانداردی را که روی سیم و کابل نوشته شده، بررسی نمایید ، سپس با خواندن ویژگی‌های استاندارد و مقایسه با محصول مورد نظر می‌توانید از کیفیت آن مطمئن شوید.

قیمت خرید سیم و کابل

همیشه در وهله اول کیفیت محصول را بسنجید ، بررسی قیمت را برای آخر بگذارید ، محصولی که استانداردهای لازم را نداشته باشد ، حتی اگر قیمت پایینی هم داشته باشد، گزینه‌ی خوبی نخواهد بود ، زیرا خرید محصولات ارزان و غیر استاندارد علاوه بر ضررهای مالی در آینده می‌تواند موجب تلفات جانی شده و حوادث ناگواری را به بار آورد.

از این رو اگر اطلاعات کافی برای خرید کابل برق ندارید، بهتر است که پیش از خرید با افراد با تجربه یا تحصیل کرده در این حوزه مشورت کنید.

فاکتور فروش سیم و کابل را حتما بگیرید

هنگام خرید کابل برق خود حتماً از فروشنده فاکتور فروش معتبر دریافت کنید، عدم دریافت فاکتور فروش به هیچ وجه ثابت نمی کند که شما کالای معیوبی را از فروشگاهی خریداری کرده اید ، در یک فاکتور فروش باید تمامی جزئیات سیم یا کابل برق برای شما درج شده باشد به طور مثال نوع کابل، برند کابل، متراژ کابل و قیمت کابل از جمله این موارد می باشند.


قیمت و خرید سیم و کابل

با توجه به تغییرات قیمت و نوسانات موجود در بازار مس ، لیست قیمت سیم و کابل لوشان به صورت دوره ای درسایت شرکت به روز رسانی میشود

قیمت سیم و کابل در سایزهای مختلف با توجه به نوع برند آن ها بیان می شود و تمامی سایز های سیم و کابل استاندارد و دارای گواهینامه را می توانید به صورت قرقره ، متری یا حلقه (100 متر) با بهترین قیمت از این مجموعه خریداری نمایید.

پس از استعلام قیمت محصول توسط شما ، کارشناسان فروش کابل لوشان ، قیمت و مشخصات محصول ، شرایط پرداخت ، زمان بارگیری و تحویل محصول و سایر جزئیات سفارش را در قالب پيش فاكتور به اطلاع شما می‌رسانند و پس از تایید پرداخت ، قيمت كرايه از سوي مشتری ، طبق زمان‌بندی اعلام شده نسبت به تحویل بار به آدرس و مشخصات دریافتی از مشتری، اقدام می‌کنند.

با توجه به نوسانات مس در بازار ، برای اطمینان از قیمت نهایی محصول ، با کارشناسان کابل لوشان تماس حاصل فرمایید.


عضویت در خبرنامه